Global Navigation

Main Navigation

Sub-Navigation

   Конференции, семинари
   Проекти
   Специализации
   Презентации
   Културен календар
   Чествания
   Новини и събития

   125-та годишнина
   130-та годишнина

  

Content

Информация и инструкции за ползване на библиотеката >>> ЧИТАЛНИ ЗАЛИ

 

 
ЧИТАЛНИ ЗАЛИ

Служенето на книгата изисква своите правила и задължения. В библиотеката всяка книга или друг носител е своеобразен паметник на културата - има свой особен статус, регламентиран от закон. От всеки библиотечен документ депозитната библиотека съхранява екземпляр за бъдещето, с който не се борави свободно, а само след определена процедура на работа с каталог, изискване от хранилище и получаване от библиотекаря с указание за четене в читална зала.

Затова във всяка библиотека вие ще срещнете тези обособени места - библиотечните читални. В тях читателят получава достъп до книгата, списанието, вестника, като споделя с библиотекаря отговорността за опазването им.

        Читални зали     Читални зали     Читални зали

От 1945 г. РБ "Пенчо Славейков" е депозитна библиотека. Какво означава това?

Основни хранилищата на книжовната култура са библиотеките и техните фондове.

През 1897 г. се приема “Закон за депозиране на печатни издания в народните библиотеки”. Чл. 1 гласи : “Всеки съдържател на печатница, литография или друго подобно заведение е длъжен да дава безплатно в библиотеките в София и Пловдив едновременно с обнародването по два екземпляра (всичко четири) от всяка книга, брошура, вестник, списание, възвание, гравюра, карта и въобще всяко напечатано или възпроизведено по друг начин произведение и предназначено за обръщение на публиката.”
През 1945 (чрез Наредба-закон за депозиране на печатните и литографни произведения в народните библиотеки и институти) броят на депозитните библиотеки нараства, а депозитните бройки се увеличават на 20. Част от текста в чл. 1 дори гласи: “Печатарят не може да разрешава изнасянето на изданието от печатницата преди да са предадени задължителните екземпляри на Народната библиотека в София.”

По закон депозитната библиотека трябва да получава по екземпляр от всяка издадена книга в България. Този книгообмен издателства - народна библиотека - депозитни библиотеки - читатели, минаващ през превратностите и условията на разните епохи и очакващ своята нормативна актуализация, не спира.

 Читателят желае

list да получи книгата веднага

Книгите, които могат да се ползват веднага, на свободен достъп, са в сектора книгозаемане за дома или в читалните зали. Но това не превишава десет процента от притежаваните заглавия в библиотеката, освен това в читални зали са изложени само определен тип справочна литература за оперативна работа.

Всички книги са в хранилища, организацията на хранилищата зависи от сградния фонд на библиотеките. Поради това всяка библиотека има свой различен ритъм и процедура на изнасяне на пожеланото от вас издание.

list да вземе книгата за дома

Книгите по депозит и единичните екземпляри се предоставят само в читална зала. За домашно ползване се предоставят книгите от подръчен фонд [вж. "фондова сигнатура"] или такива със статус "Заема се за дома" [вж.], когато са в наличност и не са дадени вече на друг читател.

За удобство на читателя е създадена система за запазване на поръчаните за читалня книги, за да са на негово разположение до приключване на работата му с тях. Също така е осигурено ползването на някои технически средства на библиотеката.

[горе]

 Книгите

Нека преди всичко припомним, че достъпът до всички книги в читалня не е непосредствен, а в няколко стъпки: проверка и намиране на търсеното заглавие в каталозите; попълване на заемна бележка със съответните сигнатури; заявяване на поръчката и изчакване на необходимия технологичен срок за получаване на отговор.

В заемната бележка има графи за отметка на желанието на читателя - дали ще поръча книгата за читалня ("ч") и по възможност за дома ("д") или ще избере само една от алтернативите. Добре е да се има предвид, че при поръчка само за дома и при липса на свободен за заемане екземпляр депозитът няма да бъде изнесен от хранилище, а читателят ще получи само отговор чрез заемната бележка. Справка за изпълнените книги може да се получи и по телефона (052 659196).

Подобно на заемането за дома, където за да се поддържа равнопоставеност между читателите в избора им на книги, има принципно ограничение в количеството - така и в поръчването на издания от хранилище се спазва определена цикличност. При много поръчки, приготвени наведнъж, се приема една част от тях; след известен период може да заявите останалите и т.н. Продиктувано е отново от читателска изгода - за да могат всички читатели, заявили заемни бележки, да разполагат с книгите в уговорения срок. Специалистите, изпълняващи поръчките и обслужващи хранилищата, се грижат за спазване на срока.

Ако сте взели Справочницивече своите книги за читалня, спокойно се разположете вътре. Навярно ще се заинтересувате от многотомниците, които ви обграждат в залата. За удобство на читателя там са предоставени речници, енциклопедии, указатели, атласи и друга справочна литература, както и някои емблематични и настолни заглавия от различните отрасли на знанието. Наредбата им е стандартна за библиотеките - според таблицата за десетична класификация (от 0 до 9), отляво надясно и отдолу нагоре, в азбучен ред, с ориентиращи разделители.

Ваша грижа е отговорното боравене с библиотечните материали, запазване на правилната подредба на стелажите за свободен достъп - листите и химикалите, разбира се, също. Наша грижа е запазването на тези книги, с които ще работите, за съответния интервал от време - така, че да ги получавате незабавно, до изричното им освобождаване за връщане в хранилище. За употреба на цифрови апарати и преносими компютри се обръщайте към библиотекаря.

Не забравяйте, че читалните на Детски и средношколски комплекс, отдел Изкуство, Немската, Американската и Английската читалня също са на ваше разположение.

Всички читални предлагат и копирни услуги.

В събота поръчки за заемане на книги не се изпълняват, използва се единствено запазената през седмицата литература, както и фондът от читалната зала. Копирните услуги работят само в делник от 9.00 до 19.00 ч.

[горе]

 Вестниците и списанията

Казаното за поръчването, заемането и четенето на книги в читалня важи и за периодичните издания. Вестниците и списанията се подвързват на течения, имат разни формати и работата с тях е по-обемаща от книгите.

В РБ "Пенчо Славейков" има специално обособена читалня Читалня Периодиказа получаваната периодика - вестници. В нея ще намерите в отделни звена вестниците от текущия ден, от началото на съответния месец, както и два месеца назад. За по-стари дати се обърнете към библиотекаря или направете поръчка в Обща читалня.

Вестници и списания не се заемат за дома.

[горе]

 Още за депозита и статуса

list Депозитът е екземпляр от всяка книга или периодично издание, изпращани от издателствата в Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий". "Задължителни екземпляри" са екземпляри, подлежащи на депозиране по смисъла на Закона за задължителното депозиране на екземпляри от печатни и други произведения. Народната библиотеката ги разпределя на депозитните библиотеки в няколко кампании годишно.

list Статусът на всеки инвентиран библиотечен документ е отразен в електронния каталог (вариант "Пълно описание"). Статусите са три вида: "Депозит", "Заема се за дома" и "Само за читални зали".

list Важно! Статусът "Заема се за дома" не означава автоматично, че книгата има подръчна сигнатура и е на свободен достъп. Книгата може да е в хранилище и трябва да бъде поръчана.

[горе]

 В читални зали

list не се разговаря и не се шуми

list не се говори по мобилен телефон

list не се пише или драска по книгите

list не се късат страници

list извадена от лавицата книга се поставя на същото място (ползвайте разделители) или се връща на библиотекаря

list за нередности, липсващи страници, нарушена цялост на книжния носител и при други произшествия се сезира своевременно библиотекарят

Бъдете отговорни към бъдещите поколения читатели!

[горе]

Sidebar

Footer